Освіта/Новини/Липень 2014/Студенти університету Хайфи пишуть статті у Вікіпедію за академічні кредити

From Outreach Wiki
Jump to navigation Jump to search
Хана Ярів розповідає про Вікіпедію на ввідній конференції. Університет Хайфи, факультет гуманітарних наук, вересень 2011

Студенти університету Хайфи пишуть статті у Вікіпедію за академічні кредити

Автор: Хана Ярів (Wikimedia Israel та Університет Хайфи)

У вересні 2011 року Wikimedia Israel та Університет Хайфи запустили новий проект із написання статей у Вікіпедію за академічні кредити в університеті з гуманітарних наук. Проект розпочався з конференції факультету. Відкрив її професор Reuben Snir, декан факультету гуманітарних наук. Професор Снір говорив про позитивне враження, яке він отримав від Вікіпедії, коли дописувач написав про нього статтю. Він похвалив серйозність та детальність статті. Семеро активних вікіпедистів взяли участь у конференції, щоб забезпечити підтримку та показати свою присутність.

Проект працює уже три роки, у 20 курсах п'яти кафедр: загальної історії, археології, літератури мовою іврит, історії Середнього Сходу та ізраїльської і єврейської історії. Також статті пишуть у ході отримання диплома магістра з гендерних проблем і проблем жінок. Станом на 10 липня 2014 року було написано і допущено в основний простір назв 167 статей, а 16 іще у пісочницях. Додатково 15 статей знаходяться у просторі чернеток і робота над ними продовжується. Деякі статті отримали статус вибраних. Також статті пишуть і поза вищезгаданими курсами, це роблять студенти, що вже мають досвід редагування і просять своїх наставників писати статті на отримання академічного кредиту.

У проекті я відвідала курс та провела двогодинні лекцію і воркшоп на тему редагування Вікіпедії. Студенти прийшли, уже попередньо зареєструвавши обліковий запис користувача. Інструкції практичні, і я продемонструвала редагування крок за кроком на чернетці статті, а студенти самі проробляли кожен крок перед переходом до наступного. Студенти також мали додати своє ім'я на сторінку проекту у Вікіпедії. Після цього, я допомогла їм із самим сайтом і залишила коментарі до їхніх редагувань на їх відповідних сторінках обговорення. Коментарі зазвичай були технічними: про сам процес редагування, зокрема синтаксис, — але я також писала й огляд вмісту, якщо прочитала пасажі, що потребували покращення. Процес затвердження статей для їх завантаження в основний простір назв складається зі схвалення відповідним професором вмісту статті і мого схвалення вікіпедійного стилю.

Одна з найцікавіших речей у проекті — велика кількість арабомовних студентів, особливо жінок, на курсах з проблем жінок і гендеру. Вони пишуть статті про видатні постаті феміністичного руху та роблять прорив у арабському світі. Вони можуть використовувати арабомовні джерела і робити інформацію доступною також і для мовців івритом.

Доктор Ory Amitay розповідає про Вікіпедію на ввідній конференції. Університет Хайфи, факультет гуманітарних наук, вересень 2011

На 2013-14 навчальний рік я ініціювала зустріч з деканом щодо розширення співпраці на інші кафедри факультету. У зустрічі взяли участь завідувачі кафедр, а також доктор Ory Amitay та професор Guy Bar-Oz, два керівники проекту в університеті. На зустрічі я презентувала проект перед усіма присутніми, намагаючись заохотити до більшої співпраці цього року. Кожному завідувачу кафедри я запропонувала зустрітися з усіма своїми колегами з кафедри та представити їм проект. Було декілька таких запитів на зустрічі і декілька кафедр, що проявили зацікавленість.

Щоб зробити процес редагування Вікіпедії легшим для студентів, у бібліотеці університету буде відкрито інформаційну стійку з можливістю персонального тренування для тих, хто реєструється заздалегідь. Людей для стійки підберу я. Мета — зарезервувати постійний часовий проміжок впродовж тижні, зі сталими годинами і сталою кімнатою. Якщо буде великий попит, я зможу збільшити кількість тренувальних годин.

Я сподіваюся, що ці зусилля принесуть плоди, і наступного року ми побачимо, як і інші кафедри пишуть статті у Вікіпедії. Треба зауважити, що факультет дуже пишається цим проектом, і згадує його в офіційних прес-релізах речника університету.

Одна студентка написала мені після того, як її стаття пройшла відбір за критеріями і опинилася у просторі назв статей. Вона написала про SEWA, Асоціацію жінок Індії, що працюють не за наймом (Self-Employed Women’s Association), і я подякувала їй за цікаву статтю, коли та була завершена. Її коментар виглядав так: «Дякую, Хана. Для мене це був захопливий і напружений процес. Я сподіваюся написати інші статті у галузі, що мене цікавить».