Welcome to Wikipedia (Bookshelf)/2013 edition/text/uk

From Outreach Wiki
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Welcome to Wikipedia (Bookshelf)/2013 edition/text and the translation is 98% complete.

To produce a print version in your language, please see the localization guide for Editing Wikipedia.

See also: wikisource:Editing Wikipedia
Final version

p. 1: Front cover

Concept: A Wikipedia editor (TBD)'s photograph accompanies the entire brochure and offers guidance and explains concepts. This editor should be a local community member from the language Wikipedia in which the brochure is translated (so an English Wikipedian for English, an Arabic Wikipedian for Arabic, etc.).

Редагуємо Вікіпедію

Посібник з покращення вмісту онлайн-енциклопедії

Я стала вікіпедисткою у 2004 році. Мені подобається робити свій внесок у вільний та надійний довідник для всіх на світі. Я з радістю допоможу Вам дізнатися, як дописувати у Вікіпедію, щоб і Ви могли поділитися своїми знаннями та робити її кращою.


Note: reason for contributing can change based on which editor we use's actual reasons for contributing.

p. 2: Intro (inside cover)

Уявіть собі світ, у якому кожна людина має вільний доступ до всіх накопичених людством знань. Це те, чого ми прагнемо.

Саме так волонтери з усього світу бачать Вікіпедію та інші проекти Вікімедіа, які вони будують з 2001 року. Збір усіх накопичених людством знань вимагає знань багатьох людей — і Ваших теж!

Що Ви дізна́єтеся

Цей посібник розповість, як робити внесок у Вікіпедію, щоб вільно поділитися з іншими знаннями, якими Ви володієте. Ви дізнаєтеся:

  • що таке Вікіпедія і як вона працює;
  • як орієнтуватися у Вікіпедії;
  • яким чином і чому варто робити внесок у Вікіпедію;
  • важливі правила, які роблять Вікіпедію надійною;
  • як редагувати Вікіпедію з допомогою візуального редактора і вікірозмітки;
  • покрокова інструкція з додавання вмісту;
  • етикет спілкування з іншими дописувачами.

Скорочення

Хочете побачити свіжу статистику по Вікіпедії? Введіть ВП:СТАТ у полі пошуку, як показано на зображенні.

Текст «ВП:СТАТ» — це те, що у Вікіпедії знають як скорочення. Ви можете друкувати у полі пошуку скорочення на зразок цього, щоб перейти на певні сторінки.

У цій брошурі ми оформили скорочення як | скорочення ВП:СТАТ.


p. 3: What is Wikipedia? / free content

Що таке Вікіпедія?

Вікіпедія — вільна енциклопедія, яку може редагувати кожен, — один з найбільших проектів в історії, що твориться спільними зусиллями. У Вікіпедії мільйони статей сотнями мов, її постійно читають сотні мільйонів людей.

У Вікіпедії уже є багато всього, однак чимало важливих тем розкрито дуже стисло, а про деякі взагалі немає статей. Саме від таких користувачів, як Ви, залежить, чи подається актуальна інформація, чи розширюються короткі статті-заготовки, чи створюються нові статті на ще не розкриті Вашою мовою теми. Внесок, який Ви робите у Вікіпедію, може донести інформацію до сотень, тисяч чи навіть мільйонів людей у всьому світі.

Редагуючи Вікіпедію, Ви приєднуєтеся до спільноти сотень тисяч людей&nbsp— вікіпедистів,&nbsp— які вільно додають свої знання у Вікіпедію. Те, що роблять вікіпедисти, може потенційно змінити світ. Але все ще треба пройти довгий шлях, перш ніж ми зберемо усі накопичені людством знання. Ось чому нам потрібна Ваша допомога.

Те, що Ви дописуєте у Вікіпедії, є вільним вмістом і стає частиною спільного надбання. Інші можуть редагувати його і використовувати повторно під вільною ліцензією.

Навіщо редагувати Вікіпедію?

Сьогодні я продовжую працю життя мого дідуся і його пристрасть до збереження місцевої історії і спадщини. Різниця в тому, що у мене є інструмент, якого не було у дідуся&nbsp— Вікіпедія.

Ми хочемо жити у світі більш відкритому, більш освіченому, більш вільному. Ми хочемо жити у світі, де знання доступні будь-кому, хто їх шукає.

Якщо написане Вами буде точним і вдало сформульованим, його читатиме велика кількість людей кожного дня. (Якщо ні, воно швидко зникне.)


pp. 4-5: the Wikipedia interface / navigation

[this two-page spread is a large article screenshot, with callouts highlighting important elements of the interface]

Навігація по сторінках Вікіпедії

На початку роботи корисно ознайомитися з інтерфейсом і тим, як рухатися сторінками Вікіпедії.

Вибраний вміст

Тут можна знайти дещо з кращих робіт у Вікіпедії: статті, фотографії та інший вміст, що відповідає найвищим стандартам спільноти.

Довідка

Сторінки довідки, так само як і статті, написані дописувачами Вікіпедії.

Портал спільноти

«Портал спільноти» дає змогу роздивитися, що діється у Вікіпедії: від новин у співпраці до обговорення правил.

Інструменти

У цьому розділі є корисні інструменти, що дають більше інформації про сторінку та її історію.

Мови

Це інші мовні версії Вікіпедії&nbsp— з понад 280-ти&nbsp—, у яких є стаття на цю ж тему.

Налаштування мови

У цих налаштуваннях можна змінити мову меню і вибрати розкладку клавіатури.

Обговорення

Кожна стаття має свою сторінку «Обговорення», де дописувачі можуть залишати коментарі та пропозиції, обговорювати зміни і просити допомоги один в одного.

Редагувати

Чимало читачів ніколи не помічають кнопку «Редагувати», але це найважливіша частина будь-якої вікіпедійної статті. Натисніть на кнопку «Редагувати» угорі, щоб редагувати усю статтю, або натисніть одне з посилань усередині статті, щоб редагувати окремий розділ.

Перегляд історії

Історія статті у Вікіпедії містить кожне редагування з моменту її створення. Ви можете побачити, хто коли що змінив, і порівнювати дві версії бік-о-бік.

Створити обліковий запис

Якщо Ви ще цього не зробили, створіть свій обліковий запис. Маючи обліковий запис, Ви можете слідкувати за своїм внеском, створити свою сторінку користувача і отримувати сповіщення, коли інші дописувачі відповідають Вам чи продовжують те, що робили Ви.

Пошук

Знаходьте статті за назвою або сторінки, де згадуються слова, які Ви шукаєте. Ви також можете вводити скорочення (як-то «ВП:Д»), щоб перейти на певні сторінки, на які ми посилаємося у цій брошурі. Корисним є | скорочення ВП:Д.

p. 6-7: Contributors / ways of contributing /why to contribute

[This page is intended as a visual representation of the variety of ways different people contribute, why they contribute, and the diversity of contributors]

Що роблять вікіпедисти

Волонтери роблять внесок різними способами. Ось кілька прикладів, що потрібно, аби Вікіпедія існувала.

Додавати новий текст і посилання на джерела

Вітати новачків і відповідати на їхні запитання

Слідкувати за новими статтями та нещодавніми редагуваннями

Обговорювати правила Вікіпедії і допомагати вирішувати суперечки

Розробляти вільне програмне забезпечення з відкритим кодом, на якому працює Вікіпедія

Завантажувати фотографії та ілюструвати статті

Вичитувати статті

Записувати студентів на редагування Вікіпедії або допомагати студентам опановувати основи в рамках Освітньої Програми Вікіпедії

Переглядати статті і робити пропозиції щодо покращення

Навіщо редагувати Вікіпедію?

Коли у мене будуть діти, я хочу, щоб вони знали про культуру Непалу і нашу багату історію, і вивчали її нашою мовою&nbsp— а Вікіпедія робить це можливим.

Коли я шукав у Вікіпедії, там нічого не було. Тоді я вирішив написати статтю власноруч. Наразі вже понад 18 тисяч людей прочитали мою статтю. Дехто навіть іще додав інформацію і джерела.

Я вивчив англійську мову, борючись з вандалізмом у Вікіпедії.


p. 8: Preparing to edit / content rules

Підготовка до редагування

Кожен може редагувати Вікіпедію, однак є певні базові правила. Ось деякі найважливіші, яким треба слідувати, починаючи редагувати:

Нейтральна точка зору

Усе у Вікіпедії має бути написано з нейтральної точки зору. Статті не повинні бути односторонніми, але натомість описувати — адекватно і без упереджень — усі основні точки зору на тему, опубліковані в авторитетних джерелах. У статтях Вікіпедії не має бути переконування чи пропаганди.

Жодних оригінальних досліджень

Кажучи просто, Вікіпедія — не місце для публікації власних ідей. Навпаки, Вам треба підсумувати, що інші опублікували в авторитетних джерелах на цю тему. Статті не повинні містити ніякого власного аналізу і не повинні синтезувати опубліковані матеріали до широких узагальнень, яких немає в окремих джерелах.

Авторські права і плагіат

Оскільки увесь внесок вільноліцензований, жоден з редакторів не є власником якоїсь статті; увесь Ваш внесок може бути і буде відредагований і повторно використаний. Окрім коротких цитат, копіювання вмісту з джерел, захищених авторським правом, у Вікіпедію не дозволяється. І пряме копіювання, і дуже близький переказ — це плагіат і порушення авторських прав, вони руйнівні і забирають час у волонтерів на вилучення. Важливо, щоб будь-який текст, який Ви додаєте у Вікіпедію, був написаний власними словами. (Вільноліцензований текст або той, що в суспільному надбанні, можна додавати у Вікіпедію за умови належного вказання авторства.)

Авторитетні джерела

Інформація у Вікіпедії має бути верифіковною, базованою на авторитетних публічних джерелах. Ви можете включати інформацію, яку додаєте в енциклопедію, у вигляді цитат, так щоб інші могли самостійно їх перевірити. Найбільш авторитетними для Вікіпедії є джерела третіх сторін, які перевіряють факти, такі як книги академічних видавництв, рецензовані наукові журнали та міжнародні газети. Ви маєте користуватися джерелами, що відображають вагомі точки зору, а не разовим дослідженням чи нетрадиційною роботою. Намагайтеся знайти найкращі і найнадійніші джерела, доступні на потрібну Вам тему.

Конфлікт інтересів

Варто уникати редагування та створення статей про свого роботодавця чи організацію, адже тут у Вас є конфлікт інтересів.

Ми розробляли ці правила і принципи роками, щоб бути впевненими, що Вікіпедія є настільки надійною і корисною, наскільки це можливо.

P. 9 Encyclopedic Writing Style

Що таке енциклопедичний стиль?

Під час додавання нового вмісту у Вікіпедію важливо писати в енциклопедичному стилі і формальним тоном. На відміну від схожого на есе, аргументованого чи вузькоглядного тексту, стаття Вікіпедії повинна мати прямий стиль і спиратися лише на факти. Ось приклади того, що може і не може бути в енциклопедичному тексті.

Недоречно

Британніка і майбутнє енциклопедій

«Енциклопедія Британніка», знаменита і історично значима енциклопедія, у нинішньому суспільстві має невелике значення. Натомість більшість експертів погоджуються, що майбутнє жанру енциклопедії належить Вікіпедії та іншим вікіенциклопедіям — створеним звичайними людьми, як ви і я. Що цікаво, хоча вона мала великий вплив на Джиммі Вейлза і безстрашне нове покоління енциклопедистів-аматорів, які створили — і продовжують творити — Вікіпедію, «Британніка» останніми роками почала символізувати все «неправильне» у старих способах створення і поширення знань: контроль згори-донизу, обмеження копірайту і високі ціни, що обмежують доступ до лише багатих, і — у теперішній онлайновій формі — нав'язливу рекламу, що підриває надійність і корисність її вмісту.

Чого уникати

Не створюйте нових статей чи розділів, схожих на есе.

Не давайте своєму тексту структуру суперечки.

Не використовуйте «анонімних авторитетів» (як-то «більшість експертів погоджуються» чи «деякі люди кажуть»).

Не використовуйте розмовну мову чи сленг.

Не використовуйте «слова-паразити» якості (як-то «великий», «надзвичайний» чи «безстрашний»).

Не вносьте у текст власну думку.

Не користуйтеся занадто складними висловами і структурами речень.
Доречно

На початку 1990-х років «Британніка» зіткнулася з новими викликами від цифрових джерел інформації. У галузях, що швидко розвиваються (наука, технологія, політика, культура і новітня історія), «Британніці» доводиться боротися, щоб залишатися актуальною — цю проблему вперше систематично проаналізував її колишній редактор Вальтер Юст.[1] Хоча зараз «Британніка» доступна у мультимедійній формі і через інтернет, її старшинство ставлять під сумнів інші онлайн-енциклопедії, наприклад, Вікіпедія.[2]

Чим керуватися

Використовуйте просту мову

Будьте лаконічними

Вказуйте джерела до використаних фактів

Вказуйте імена людей, яким належать згадані точки зору

Уникайте висновків, якщо тільки Ви не посилаєтеся на конкретне джерело

p. 10: VisualEditor / structure of an article

[This page and the following page show edit mode for the same article in VisualEditor and wikitext, respectively. The VisualEditor side focuses on the structure of a typical article, while the wikitext side shows the wikicode syntax for typical page elements.

Редагування у Візуальному редакторі

У Візуальному редакторі Ви можете бачити, як виглядатимуть Ваші зміни, у процесі редагування, тому можете зосередитися на вмісті. Просто натискайте на частини, які хочете змінити, і починайте редагувати.

Панель редагування

У режимі редагування панель дає Вам змогу додавати форматування, посилання на джерела, зображення і спеціальні елементи сторінок, які називають шаблонами (такі, як інформаційні картки на початку багатьох статей). Коли Ви закінчите редагування, натисніть кнопку «Зберегти сторінку».

Вступний розділ

У першому реченні дається визначення, перший розділ призначений для подання ключових моментів, які розкриваються у статті. Це єдиний розділ без заголовка.

Зображення

Зображення та інші медіафайли під вільними ліцензіями можна додавати до статей Вікіпедії з Вікісховища.

Виноски

Виноски в статтях використовують, щоб вказати, звідки походить та чи інша інформація. Текст виносок виводиться списком у кінці статті.

Шаблони

Частовживані речі під назвою «шаблони» використовуються, щоб подавати інформацію стандартним чином і вставляти, наприклад, банери, що попереджають читачів про проблеми у статті.

Текст статті

Заголовки — й, інколи, підзаголовки — ділять статтю на розділи і використовуються для створення змісту. Кожен розділ зазвичай розкриває певний аспект теми, тому читачі можуть переходити одразу до інформації, яку вони шукають.

Додатки і примітки

Після основного тіла статті йдуть розділи з додатковою інформацією: пов'язаними статтями Вікіпедії («Див. також»), примітками з деталями щодо використаних джерел («Джерела»), списком інших сайтів, до яких читачі можуть звернутися за детальнішою інформацією («Посилання»).

p. 11: Wiki markup

[This page consists of a simplified and excerpted version of the wiki markup for the same article as on the facing page. Most of the content is blurred out, but the example elements of markup are not. Callouts explain the most import markup syntax.]

Редагування вікірозмітки

Вікірозмітка — це початкова форма редагування статей Вікіпедії (й у деяких браузерах вона буде єдиною можливою). Вона дає повний контроль над вмістом і виглядом сторінки. Порівняйте, як ці елементи виглядають на ілюстрації щодо візуального редактора на попередній сторінці.

Зображення

Подвійні квадратні дужки навколо назви фото з Вікісховища дають вставлене зображення. Вертикальні риски відділяють необов'язкові параметри того, як зображення відображається. Найпоширенішими є два параметри: слово «thumb» для використання стандартного формату мініатюри і опис зображення, який з'явиться під ним.

[[Файл:Приклад.jpg|thumb|опис]]

Жирний

Три символи «'» до і після рядка тексту роблять текст жирним. Предмет статті зазвичай виділяють жирним у першому реченні.

'''жирний текст'''

Виноска

Теґи «ref» використовуються, щоб дати виноску на джерело. У місці, де розміщено теґи, автоматично з'являється номер виноски, а її текст висвітлюється у розділі з виносками наприкінці статті.

<ref>текст виноски</ref>

Внутрішнє посилання

Подвійні квадратні дужки навколо терміну дають посилання на статтю з такою назвою. Щоб змінити відображення посилання у тексті, треба додати перед закриттям дужок вертикальну риску й потрібний текст.

[[назва статті|текст]]

Курсив

Два символи «'» перед і після шматка тексту роблять його курсивним.

''курсив''

Заголовок

Два знаки «дорівнює» позначають рядок як заголовок. Три знаки рівності — підзаголовок.

== Заголовок ==

Шаблон

Подвійні фігурні дужки використовуються для шаблонів — повторно використовуваних частин сторінки, що служать для різних цілей. Перше, що вказується після відкриття фігурних дужок — назва шаблону. Вертикальні риски відокремлюють параметри, які встановлюють, що шаблон відображає, або як він працює.

{{назва шаблону|параметр}}

Примітки

Теґ приміток або відповідний шаблон вказують, де мають відображатися тексти приміток: зазвичай це розділ «Примітки».

<references />

Зовнішнє посилання

Одинарні квадратні дужки, у яких прописується зовнішнє посилання, тоді пробіл і текст для відображення, дають нормальне гіперпосилання. Зазвичай вони використовуються лише у примітках або розділі «Посилання».

[http://www.example.com текст]

Категорія

Подвійні квадратні дужки у кінці статті, всередині яких пишуть «Категорія:», а тоді назву, додають статтю у певну категорію. Категорії збирають статті Вікіпедії у набори, пов'язані темою.

[[Категорія:Щось]]

Детальніше про вікірозмітку дивіться на 19 сторінці або у Вікіпедії | скорочення ВП:СТИЛЬ.

pp. 12-13: Adding content, step by step

Додавання вмісту, крок за кроком

Ці зображення показують, як один дописувач додавав нову інформацію до статті ...

Стаття до редагування…

…і стаття після збереження змін.

На цьому зображенні показано, що дописувач додав і яку вікірозмітку використав. Роблячи такі кроки, Ви теж зможете додати вміст до статті у Вікіпедії.

Крок 1: Оберіть тему, яку Ви хочете дописати.

Крок 2: Знайдіть авторитетне джерело, у якому про цю тему написано краще, ніж у Вікіпедії.

Крок 3: І тут починаються веселощі. Натисніть кнопку «Редагувати!

Крок 4: Додайте те, чого бракує. Використовуючи знайдене джерело, перефразуйте інформацію, яку хочете додати, своїми словами.

Крок 5: У кінці Вашого нового шматка тексту додайте примітку. На панелі інструментів редагування — незалежно від того, чи Ви редагуєте з вікірозміткою, чи Візуальним редактором — Ви можете натиснути іконку посилання і ввести посилання на Ваше джерело.

Крок 6: У полі «Опис редагування» коротко опишіть, що Ви зробили своїм редагуванням.

(У Візуальному редакторі Ви побачите підказку про опис редагування після натискання «Зберегти сторінку».) Опис редагування допомагає іншим користувачам зрозуміти те, що Ви робите.

Крок 7: Тепер час зберегти Ваші зміни. Не забудьте натиснути «Зберегти сторінку».

Не перейматеся. Якщо Ви зробили помилку, Ви завжди можете знову внести зміни або відновити попередню версію сторінки.

p. 14: Interacting / user pages / user talk

Сторінки користувачів і сторінки обговорення

У Вікіпедії є й інші типи сторінок окрім статей. Оскільки Ви почали редагувати, Вам може бути цікаво створити свою сторінку користувача, щоб трохи розповісти про себе іншим.

Угорі справа (якщо Ви ввійшли у систему) Ви побачите своє ім'я користувача, на яке можна натиснути і потрапити на свою сторінку користувача. Посилання на сторінки, які ще не існують — як ось Ваша сторінка користувача, поки Ви її ще не створили — відображається червоним кольором замість традиційного синього.

Якщо Ви натиснете кнопку «створити» на одній із цих сторінок, Ви почнете з пустої сторінки. На сторінці користувача можна трохи написати про себе, щоб дати іншим дописувачам уявлення про те, хто Ви і чим цікавитеся. Ви можете написати так багато чи так мало, як заманеться.

Коли Ви збережете сторінку, Ваше червоне посилання стане синім!

У Вас також є сторінка обговорення користувача, де інші користувачі можуть залишати Вам повідомлення. Якщо хочете написати іншому користувачу, Ви можете перейти на його сторінку обговорення і дописати своє повідомлення там унизу.

На сторінках обговорення свої повідомлення треба підписувати; якщо натиснете на кнопку «Підпис» на панелі інструментів редагування, це вставить чотири тильди ( ~ ~ ~ ~ ) — спеціальну вікірозмітку, яка вставить Ваше ім'я користувача, а також дату і час повідомлення.

Ця іконка на панелі інструментів редагування — кнопка «Підпис»


p. 15: article talk / etiquette

Спілкування зі спільнотою

Кожна стаття також має свою сторінку обговорення. Ці сторінки обговорення можна використовувати для висловлення пропозицій, додавання нових джерел, вказування на проблеми і обговорення змін, щодо яких дописувачі не дійшли згоди.

Дивіться, нове сповіщення! Воно з'являється, коли хтось згадує Ваше ім'я користувача, дякує Вам за редагування або залишає повідомлення на Вашій сторінці обговорення користувача.

Важлива настанова для обговорень спільноти Вікіпедії — бути ввічливим і поважати співрозмовників. Навіть якщо Ви втяглися в суперечку, варто припускати добрі наміри з боку інших користувачів. Вони переважно мають ту ж мету, що й Ви — зробити Вікіпедію кращою. Не відходьте від теми, говоріть про вміст, а не про окремих дописувачів.

p. 16 mobile editing

Мобільне редагування

Окрім звичайного інтерфейсу, Вікіпедія має елегантну мобільну версію, у якій також можна читати і редагувати. Просто зайдіть у Вікіпедію зі свого смартфона чи планшета й увійдіть у систему.

Показати/приховати меню

Редагувати статті

Завантажити і додати фото

Додати статті у Ваш список спостереження

Перевірити свої сповіщення

Навіщо редагувати Вікіпедію?

Мені подобається усвідомлювати, що я роблю внесок до чогось більшого, ніж я сам.

З одного боку, є купа багатих впливових компаній. Вони хочуть обернути мережу на спосіб споживання: інтерактивне телебачення плюс супермаркет. З іншого боку, є купа людей, які думають, що інтернет може змінити світ.

Усі читають Вікіпедію. Якщо вони хочуть щось дізнатися, вони спершу дивляться у Вікіпедію. Я знаю, що трохи допомагаю — може навіть багато. І це надзвичайне відчуття.


p. 17 more about English Wikipedia

[The idea is that this is a page with a pretty simple layout that can be rewritten for each language to highlight whatever is important for that version of Wikipedia that isn't already covered.)

Більше про українську Вікіпедію

Усі мовні версії Вікіпедії відрізняються одна від одної (хоча є й багато спільного). Ось деякі речі, особливі для української Вікіпедії, що можуть бути корисними.

Створення Вашої першої статті

Створення нової статті в українській Вікіпедії — так, щоб бути певним, що її не вилучать одразу ж — може бути підступним. Перша для Вас сторінка — Довідка:Створення нової статті, усе найважливіше — | скорочення ВП:СТИЛЬ.

Віківісник

Віківісник | скорочення Вікіпедія:Віківісник — це щомісячний вісник основних подій і статистики Вікіпедії. У ньому згадуються найцікавіші статистичні дані за місяць, найпопулярніші статті, вікіпедійні конкурси та резонансні відгуки про Вікіпедію у пресі.

Завантаження невільних зображень

Загалом, для ілюстрування статей Вікіпедії можна використовувати лише вільноліцензовані зображення або такі, що є у суспільному надбанні — вони мають бути завантажені на Вікісховище (commons.wikimedia.org). Хоча є і деякі дозволені винятки, наприклад, для обкладинок музичних альбомів: оскільки ці зображення неможливо замінити вільними, для них дозволене добропорядне користування | скорочення ВП:ДК. Невільні зображення, завантажені у Вікіпедію без обґрунтування вилучаються згідно з правилами.

Вікіпроекти

Вікіпроекти — це об'єднання для дописувачів, що мають спільні зацікавлення, коли справа стосується редагування Вікіпедії. Погортати існуючі вікіпроекти і приєднатися до тих, що Вас цікавить — непоганий спосіб знайти те, над чим хотілося б працювати, а також заприятелювати з іншими вікіпедистами | скорочення ВП:ПРОЕКТ.

[WikiProject Directory image]

Wikipedia 1.0 assessments

WikiProjects on English Wikipedia have a system for rating the quality and importance of articles, known as the Wikipedia 1.0 assessments | shortcut WP:ASSESS . For quality, these ratings go from Stub (just the beginnings of an article) to Start to C-class to B-class, and then the formally reviewed ratings of Good article, A-class, and Featured article.

You can see the ratings for an article at the top of its Talk page, and most WikiProjects maintain a table showing how many articles related to that WikiProject have each rating. Browsing WikiProjects for Stub and Start articles is a good way to find new topics to work on.


p. 18: article quality / additional resources

Оцінка якості статей Вікіпедії

Якість статей Вікіпедії дуже різна; чимало з них досить хороші, але деяким бракує глибини і чіткості, деякі статті упереджені або застарілі. Загалом, високоякісні статті мають такі елементи:

  • вступний розділ, де подано легкий для розуміння огляд,
  • чітку структуру,
  • збалансований виклад,
  • нейтральний вміст, і
  • авторитетні джерела.


Додаткову інформацію про якість статей можна дізнатися з брошури «Оцінюємо Вікіпедію» (див. нижче).

Додаткові джерела

Оцінюємо Вікіпедію: Еволюція і оцінювання якості статей

Як статті розвиваються, елементи статей високої якості й ознаки низької якості — про це розповідається у брошурі.

http://education.wikimedia.org/evaluating

Ілюструємо Вікіпедію: Посібник з розміщення контенту у Вікісховищі

Посібник користувача з Вікісховище — медіарепозиторію зображень, які використовуються у Вікіпедії. У брошурі розповідається, що таке Вікісховище, як завантажувати файли, як використовувати файли, і подано основи вільних ліцензій.

http://education.wikimedia.org/illustrating

Як використовувати Вікіпедію як освітній інструмент

У цій брошурі зібрано найкращий досвід для освітян, які прагнуть долучити студентів до Вікіпедії у рамках звичного курсу дисциплін.

http://education.wikimedia.org/instructorbasics

p. 19: wiki markup cheatsheet

Шпаргалка з вікірозмітки

У цих прикладах — найбільш вживане форматування, яке використовується при редагуванні Вікіпедії через вікірозмітку. Більше дивіться на сторінці | скорочення ВП:ШПОРА .

Опис

Що Ви вводите

Що отримуєте

Курсив

курсивний текст

Жирний

жирний текст

Заголовки розділів

Текст заголовка

Посилання на іншу статтю Вікіпедії (внутрішнє посилання)

Дені Дідро


Внутрішнє посилання з іншим текстом

Посилання на інший веб-сайт

Веб-сайт Бібліотеки Конгресу

Маркований список

  • Вікіпедія
  • Енциклопедія

Нумерований список

  1. перше
  2. друге

Зображення з описом

[[Файл:Приклад.jpg|thumb|Текст опису]]

Текст опису

Підпис з часовою міткою (для сторінок обговорення)

~~~~

Ім'я користувача (обговорення) 19:50, 1 листопада 2014 (UTC)

Зробити примітку

Що Ви вводите

Що отримуєте

Вставити примітку

Текст сторінки. <ref>[http://example.org Example.org], іще текст.</ref>

Текст сторінки.[1]

Відобразити текст приміток

<references />

1. ^ Example.org, іще текст.


p. 20: back cover / glossary

опис редагування

Короткий опис редагування сторінки Вікіпедії, який допомагає іншим дописувачам слідкувати за розвитком статті і розуміти призначення редагування.

вільна ліцензія

Публічна ліцензія авторського права, яка гарантує свободу використання роботи, створення і поширення копій, внесення змін і покращень та поширення похідних робіт будь-якою людиною з будь-якою метою. Вікіпедія — і кожен окремий внесок у неї — використовує ліцензію Creative Commons Attribution-ShareAlike, яка є вільною. Про це і не тільки див. | скорочення ВП:АП .

історія

Запис про сторінку Вікіпедії, який можна переглянути у вкладці «Перегляд історії», що показує кожне будь-коли зроблене редагування цієї сторінки. Будь-які дві версії можна порівняти, щоб побачити відмінності (відомі як дифи, від. англ. diff), а попередні версії можуть бути відновлені.

розмітка

Спеціальний код, що використовується для форматування сторінки Вікіпедії. Основи див. у шпаргалці (стор. 19) або ж у Вікіпедії: | скорочення ВП:ШПОРА .

Сповіщення

Повідомлення для Вас, яке з'являється угорі сторінки Вікіпедії. Якщо Ви хочете, щоб інші знали, що Ви їм відповіли, Ви можете створити таке сповіщення про згадку, включивши у своє повідомлення на сторінці обговорення посилання на сторінку відповідного користувача.

параметр

Певний текст, відокремлений від іншого тексту вертикальною рискою (|), який використовується для визначення того, як зображення, шаблони чи інша вікірозмітка відображається на сторінці.

стаб

Коротка, нерозвинена стаття з великим простором для розширення (від англ. stub). Додавання вмісту до стабів — хороший спосіб для новачка розпочати роботу.

Сторінка обговорення

Простір для обговорення статті чи іншої сторінки Вікіпедії, де Ви можете обговорити вміст сторінки з іншими дописувачами.

шаблони

Спосіб автоматичного включення вмісту однієї сторінки на іншу. Щоб дізнатися, які шаблони бувають і як ними користуватися, див. | Довідка:Шаблони .

Сторінка користувача

Особиста сторінка окремого дописувача, назва якої складається з «Користувач:» й імені користувача. Вікіпедисти можуть використовувати свої сторінки користувача, щоб розповісти про себе і свої інтереси, перерахувати статті, над якими вони працювали або працюють, тощо.

Вікісховище

Медіарепозиторій для Вікіпедії та багатьох інших вікі, куди Ви можете завантажувати фото, діаграми, відео та інші медіафайли під вільними ліцензіями для ілюстрування Вікіпедії.

Вікіпедист

Хтось, хто допомагає розвивати Вікіпедію. Звичними синонімами є «дописувач», «користувач», «редактор» чи «член спільноти».

Усі зображення з Вікісховища мають ліцензію CC BY-SA або є у суспільному надбанні, якщо не зазначено інше. Вміст брошури доступний на умовах ліцензії Creative Commons Attribution-ShareAlike License 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) або будь-якої пізнішої версії.

Торгові марки і логотипи Фонду Вікімедіа та будь-якої іншої організації не включені в умови цієї ліцензії Creative Commons. Фонд Вікімедіа, Вікіпедія, Вікісховище, MediaWiki, Вікісловник, Вікіпідручник, Вікідані, Вікіджерела, Вікіновини, Вікіцитати, Віківерситет, Віківиди та Мета-вікі чекають на реєстрацію або є зареєстрованими торговими марками Фонду Вікімедіа.

Для детальнішої інформації, дивіться, будь ласка, сторінку наших Правил використання торгових знаків http://wikimediafoundation.org/wiki/Trademark_Policy

З іншими запитаннями щодо наших термінів ліцензування або правил використання торгових знаків, будь ласка, пишіть на legal@wikimedia.org

Дизайн: David Peters, EXBROOK

Портрети вікіпедистів: Karen Sayre, Adam Novak і Victor Grigas. CC BY-SA 3.0