Eğitim/Deneyimler

From Outreach Wiki
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Education/Experiences and the translation is 79% complete.
Outdated translations are marked like this.
.

Vikipedi eğitim programı, hem faal durumdaki eğitim programları katılımcıları için hem de yeni program başlatmak isteyen insanlar için bir deneyim çeşitliğine sahiptir.

Faydalar ve Zorluklar

Vikipedi: öğrencilere, çoğu kendi kariyer ve kişisel yaşamlarında kullanacakları temel 21'inci yüzyıl becerilerini öğretmek için bir fırsattır. Vikipedi kıymetli bir kamuya açık kaynaktır ve bir sınıf ortamındaki öğrenciler nasıl katkı yapacaklarını ve nasıl uygun şekilde kullanacaklarını öğrenebilirler. Vikipedi içeren bir müfredat yapılabilir!

En iyi uygulamalar

Nasıl çalışır? Ne değildir? Eğitim programı liderlerimizin küresel topluluğundan, en iyi uygulamaları sürekli topluyoruz. Bazı en iyi uygulamalara göz atabilirsiniz — ya da kendinizinkini paylaşın!

Durum çalışmaları ve araştırma

Vikiped'nin 2001 yılında başlamasından bu yana, dünyanın her yerinden eğitimciler, herkesin düzenleyebildiği özgür ansiklopediyi müfredatlarına entegre etmişlerdir. 2010'da Wikimedia Vakfı bir öğretim aracı olarak Vikipedi'yi kullanan eğitimciler için daha fazla destek sağlamak üzere Vikipedi Eğitim Programı'nı başlattı.

Öğrenme ve Değerlendirme

Meta-Wiki'de ki 'Öğrenme modelleri, etkili bir düzenleme için nasıl bir stratejik planlama yapılması gerektiği ve daha fazlası için Viki ile ilgili program ve etkinlikleri geniş bir yelpazede toplar ve yönergeleri organize eder. Diğerlerinin deneyimlerini öğrenebilir ve kendi gözlemleriniz ve stratejilerinizi öğrenme modelleri kütüphanesine ekleyebilirsiniz.