Jump to content

Оцінка якості статті Вікіпедії (книжкова полиця)/видання 2013 року

From Outreach Wiki
This page is a translated version of the page Evaluating Wikipedia article quality (Bookshelf)/2013 edition and the translation is 99% complete.

This is the second edition of the Evaluating Wikipedia article quality brochure (now titled Evaluating Wikipedia: Tracing the evolution and evaluating the quality of articles), from late 2013. The text underwent minor revision from the 2011 first edition, and the design was updated to match the other recent Wikimedia outreach brochures.

Text with special formatting (generally used to designate interface elements or Wikipedia-specific terminology) are marked in bold.

text

page 1 (cover)

Оцінка Вікіпедії

Відстеження розвитку та оцінка якості статей

wikipedia.org

page 2

Вікіпедія є найбільшою коли-небудь створеною енциклопедією.

Вона існує сотнями мов. Однак, на відміну від традиційних енциклопедій, Вікіпедія використовує модель відкритого редагування. Будь-хто може зробити свій внесок шляхом прямого редагування статей, відповідно статті можуть відрізнятись у своїй якості. Є важливим щоб читачі, такі як Ви, могли розпізнавати коли стаття є хорошою, а коли поганою.

Що таке Вікіпедія?

Вікіпедія — не первинне джерело, як, наприклад, безпосереднє інтерв'ю, і не вторинне джерело, як, скажімо, наукова стаття чи новина. Вікіпедія — це енциклопедія. Це набір інформації із первинних та вторинних джерел, яку зібрано у статті, які надають загальний огляд. Як і інші енциклопедії, Вікіпедія повинна використовуватись як точка початку. Вона може забезпечити широкий огляд тематики і допомогти Вам знайти високоякісні первинні та вторинні джерела.

Вікіпедія може допомогти Вам:

отримати огляд теми

отримати список рекомендованої літератури за темою

знайти пов'язані теми

Як створюються статті Вікіпедії?

Типова стаття Вікіпедії не створена одразу. Статті ростуть редагування за редагуванням, часто завдяки співпраці багатьох різних авторів. Один дописувач може започаткувати статтю, інший додати більше тексту, ще інший може переформулювати її зробивши легшою для читання. Жодна людина не «володіє» статтею, але багато людей сильно переживають про статті в які вони вклади багато часу.

page 3

Розгляд еволюції статті Вікіпедії

Ви можете переглянути як кожна стаття еволюціонувала натиснувши посилання Переглянути історію вгорі. Там може бути знайдена кожна попередня версія статті.

На сторінці Перегляд історії кожен рядок представляє одну версію статті. Натисніть на дату щоб переглянути цю версію. Ви можете побачити, що кожна версія пов'язана з користувачем, який зробив це редагування.

Порівняйте з поточною чи попередньою версією

Час та дата редагування

Ім'я користувача чи IP-адреса дописувача

Коментар до редагування

Ви також можете порівняти дві версії статті:відмітьте радіокнопки, що відповідають версіям, які Ви хочете порівняти, і натисніть Порівняти вибрані версії. Ви можете використовувати цю функцію для визначення що відбулось: яку інформацію було додано або вилучено у час між двома версіями.

Попередня версія

Наступна версія

page 4

Як дописувачі покращують Вікіпедію

Більшість людей думають про Вікіпедію як лише енциклопедичні статті, однак великий шматок роботи також відбувається за лаштунками: приблизно половина редагувань зроблених до Вікіпедії, зроблені на сторінках відмінних від статей. Дописувачі обговорюють як статті повинні розвиватись, оцінюють якість джерел та встановлюють правила редагування. Ці сторінки та обговорення відкриті для публічного вивчення так само, як і самі статті: якщо Ви знаєте де дивитись.

Кожна стаття має свою власну Сторінку обговорення. Угорі кожної статті є вкладка підписана як Обговорення. Натисніть на неї, і Ви побачити скільки обговорень перейшли у створення статті. Можливо якийсь аспект, який Вас цікавив вже було обговорено до цього. Якщо Ви маєте сумніви щодо якості статті й не можете покращити її самотужки, напишіть своє питання на сторінці обговорення.

Багато запитань отримують свою відповідь упродовж кількох днів, але якщо Ваші питання не отримали жодної уваги за тиждень, гарною думкою може бути запитати дописувачів статті напряму, або ж звернутись на більш загальний форум обговорень. Натисніть Переглянути історію й знайдіть користувача, що зробив кілька редагувань до статті та натисніть на посилання, що веде на його чи її особисту сторінку обговорення. На такій сторінці Ви можете задати питання окремому дописувачу.

Оцінка якості статті


Знаки розрізнення що показують що стаття є доброю чи вибраною.

Якість статей Вікіпедії широко відрізняється. Багато які є хорошими, але деяким не вистачає глибини чи ясності, або ж вони містять перевагу певної точки зору, або ж є застарілими. В україномовній Вікіпедії існує процес визнання найкращих статей «добрими статтями» та «вибраними статтями», однак переважна більшість статей сайту, навіть ті, котрі є досить гарними, не отримали ці відзнаки.

Тож, як Ви можете швидко оцінити загальну якість статті? Існує два основних шляхи:

Перевірте чи наявні елементи притаманні якісним статтям

Шукайте загальні ознаки поганої якості

page 5

Елементи якісних статей

Зазвичай, високоякісні статті містять ці п'ять елементів:

преамбула статті дає легко-зрозумілий огляд,

чітка структура,

збалансоване охоплення,

нейтральний вміст та

надійні джерела.

Преамбула статті є зрозумілою і підсумовує ключові моменти статті. У персоналіях вона повинна, зокрема, містити інформацію про те чому особа є відомою та де вона жила, але не повинна охоплювати деталі про її дитинство — це більш доречно для наступного розділу.

Чітка структура. Є декілька розділів та підрозділів, зображення та схеми розташовані в потрібних місцях, додатки та виноски вкінці. Для більшості статей вміст викладається у хронологічному або тематичному порядку.

Різноманітні аспекти теми є добре збалансованими. Жоден аспект не переважає у статті, всі вагомі аспекти є охопленими. Більш важливі точки зору отримують більше місця у статті. Наприклад, стаття про породу котів, що містить довгий опис темпераменту породи, але мало або зовсім не містить інформації про її фізичні характеристики, не є добре збалансованою.

Охоплення є нейтральним. Статті повинні бути написані без упереджень. У місцях, де серед дослідників немає згоди, повинні бути збалансовано представлені різні точки зору. Як позитивні так і негативні елементи повинні бути включеними, відповідно до їх охоплення надійними джерелами. Гарні статті також використовують нейтральну мову та наголоси на фактах. Статті повинні читатись не як есе, що мають намір переконати Вас, а як енциклопедичні статті.

Посилання на надійні джерела є важливими. Гарні статті містять велику кількість виносок укінці. Якщо Ви бачите багаточисленні посилання на авторитетні публікації, це є добрим знаком того, що Ви читаєте високоякісну статтю. Стаття про Місяць повинна містити посилання на сайт НАСА, а не на блог астронома-аматора.

page 6

Ознаки поганої якості

Стаття містить банер-попередження угорі. Більшість банерів є лише інформацією або запитами, які, наприклад, просять Вас допомогти розширити статтю якщо вона є дуже короткою. Але банери-попередження також можуть вказувати на нерозв'язану дискусію щодо нейтральності статті, або якості її джерел.

Декілька мовних проблем наявні в преамбулі статті. Проблеми в преамбулі зазвичай вказують на проблеми зі всією статтею. Дуже коротка преамбула може вказувати на статтю, що зростала шматок за шматком, без особливої уваги до загальної роботи.

Мова містить не підтверджені джерелами думки або оціночні твердження, які не є нейтральними та повинні бути вилученими. Наприклад, замість «Вона була найкращою співачкою» текст повинен містити такий текст: «У неї було 14 хітів, що очолювали чарти, це більше ніж у будь-якого іншого співака.»

Стаття посилається до «деяких», «багатьох» та інших неназваних груп людей. Ці твердження є занадто загальними й повинні бути замінені фактами.

Схоже, що певні аспекти теми пропущено у змісті та самій статті. Наприклад, біографія, у якій пропущено цілий період життя особи, можливо, пропускає важливі факти.

Деякі розділи здаються задовгими ніж передбачає їх важливість. Наприклад, довгий розділ «критика» в іншому короткій статті про компанію наштовхує на думку, що стаття містить упереджену інформацію проти компанії.

Стаття містить дуже мало посилань на джерела, або важливі частини статті не містять виносок. Якщо стаття заснована на дуже малій кількості джерел, можливо, її було написано без повної інформації про тему.

Сторінка обговорення заповнена недружелюбним діалогом. Якщо редактори, що працюють над статтею не можуть знайти спільний ґрунт, стаття може бути сильно упередженою в одну зі сторін, або ж може висвітлювати занадто багато деталей про контраверсійний аспект її теми без належної уваги до менш контраверсійних аспектів.

page 7

Що робити зі статтями поганої якості

Якщо Ви маєте час та знання, будь ласка, подумайте над тим чи не виправити проблеми самостійно шляхом натискання Редагувати вгорі статті.

1) Перевірте чи проблема є тимчасовою, як то чиясь спроба вилучати розділ, що не лестить їх кумиру. Натисніть Перегляд історії та прогляньте останні кілька редагувань.

2) Якщо проблема з'являється у останніх кількох редагуваннях, Ви можете натиснути скасувати та миттєво виправити шкоду. Якщо проблема вже довгий час присутня у статті, або якщо Ви не маєте необхідних для її виправлення знань, залиште коментар на Сторінці обговорення описавши там проблему.

3) Якщо проблема є серйозною, як то наклепницькі твердження проти нині живої людини, не соромтесь вилучити проблемні шматки тексту. Однак, будьте вдумливі щодо своїх власних упереджень, особливо якщо Ви працюєте над статтею про себе, свою націю чи свою організацію. Розділи критики у статтях часто є прийнятними, особливо коли вони добре підкріплені джерелами. Можливо Ви захочете пояснити своє вилучення на Сторінці обговорення статті.

For more information about what you can do when you find a poorly written article, type Wikipedia:Writing better articles in the search box.

page 8 (back cover)

Чи можете Ви довіряти точності Вікіпедії?

Надійність є важливою.

Для багатьох використання Вікіпедії стало більш-менш стандартом, але як Ви можете переконатись що Ви отримуєте якісну інформацію?

«Оцінка Вікіпедії: Відстеження розвитку та оцінка якості статей» є довідником, що наводить певні кроки, які Ви можете застосувати для отримання максимуму з Вікіпедії.

Більше матеріалів:

http://bookshelf.wikimedia.org

Усі зображення взято з Вікісховища й доступні на умовах ліцензії CC BY-SA або перебувають у суспільному надбанні, якщо не сказано інше. Вміст довідника доступний на умовах Creative Commons Attribution-ShareAlike License v.3.0 (http://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:CC-BY-SA) або будь-якої пізнішої версії.

Торгові марки та логотипи Фонду Вікімедіа та будь-яких інших організацій не підпадають під умови цієї ліцензії Creative Commons. Wikimedia Foundation, Wikipedia, Wikimedia Commons, MediaWiki, Wiktionary, Wikibooks, Wikidata, Wikisource, Wikinews, Wikiquote, Wikiversity, Wikivoyage, Wikispecies, та Meta-Wiki перебувають у процесі реєстрації торгової марки, або є торговими марками Фонду Вікімедіа.

За детальнішою інформацією, буддь ласка, див. нашу Політику щодо торгових марок: 
http://wikimediafoundation.org/wiki/Trademark_Policy.

Для інших запитань щодо наших ліцензійних умов або політики використання торгових марок, будь ласка, пишіть на електронну адресу legal@wikimedia.org