GLAM/Newsletter/February 2012/Contents/Czech Republic report
|
Second Czech GLAM meeting; Current state of Czech GLAM; Serbian Conference; Czech Republic to join Wiki Loves Monuments
Second Czech GLAM meeting
The 2nd Czech GLAM meeting took place in Prague, February 12, 2012. Nine Wikimedians attended; Aktron, Gampe, Juandev, Mormegil and Utar were attending personally, other four were online and several other people came at least for a while via EtherPad (in Czech), which we used to write group notes.
Invitations for this meeting were sent to the Czech Village Pump, the mailing list of the Czech GLAM, the IRC channel and also to the Facebook GLAM page. Within 5 hours we discussed problems of copyright and licenses (presented by Mormegil), the current state of our project, and its future grow and ways of promotion.
Current state of the Czech GLAM
We are trying to begin cooperation with various Czech cultural institutions, but the negotiations have not been finished yet. Their result is uncertain, because there seems to be a lack of motivation in the institutions.
Two projects have already been started. One of them is cooperation with a small regional Museum of Christmas Cribs (in Czech) in Třebechovice pod Orebem. The English Wikipedia article Probošt's mechanical Christmas crib was featured on the English Wikipedia Main Page in the Did You Know? section on the 31 January 2012 and had almost 5000 views on that day. The work on the articles connected with the topic of the project continues. The results are going to be shown to the founder of the museum, and we hope that the museum will subsequently release some of their photographs under a free license. The project is led by Gampe.
Another running project, which had already started before the Czech GLAM was founded, is cooperation with the National Technical Library in Prague. Danny B. is negotiating the release and possibilities of utilisation of their Polythematic Structured Subject Heading System. He and Mormegil hope to make software, which would enable interconnecting this system with Wikipedia articles. The software would be universal and could be also used with other cultural institutions. No more information is available at the moment.
We also hope to start cooperation with several other institutions, such as with the Silesian Museum (in Czech) in Opava (negotiations led by Podzemnik, sometimes helped by Gampe), with the Nature Conservation Agency of the Czech Republic (in Czech) (Chmee2 negotiates releasing their photographs of protected natural areas), with the National Museum of Agriculture (in Czech) in Prague (Juandev negotiates releasing the museum encyclopedia and digitization of their photographic archives), and with Junák – Association of Scouts and Guides of the Czech Republic (Frettie negotiates releasing their photographs and texts). Other negotiations are still in the state of preparation or have been dropped.
Conclusion
Participants agreed that it is important to write reports and to promote the project in various ways. All of them have taken some task to do. Czech Glam members are interested in keeping in touch with cultural institutions and will try doing so.
All participants evaluated the meeting positively. The next one will be held within 3 months. All interested people are invited to our Czech GLAM (in Czech) pages and to join our Facebook group.
In conclusion we would like to thank Jirka O., who provided the place for meeting, Mormegil for his time and patience, Utar for catering and to all the participants who contributed with some information or came to have a look. We are glad the Czech Wikipedians seem interested in the Czech GLAM projects.
Open Wiki GLAM of Serbia Conference
Aktron took part in the Serbian GLAM conference, held in Belgrade between 24 and 25 February 2012. He presented here information about the Czech GLAM in the Serbian language (see the online presentation in English) and also took part in most of the conference events. He met not only Serbians Wikimedians and cultural institution employees, but also Wikimedians from France and India, thanks to which he could bring back a lot of valuable knowledge and important experience and present it to Czech GLAM members. We thank him for his report.
Czech GLAM is going to join Wiki Loves Monuments
Wikimedians Limojoe and Aktron have informed the Czech GLAM group about the possibility to cooperate with the international project Wiki Loves Monuments, which is related to the goals of GLAM.
2. pracovní setkání českého GLAMu
Druhé pracovní setkání českého GLAMu se konalo v Praze v neděli 12. února 2012 v dopoledních hodinách. Setkání se zúčastnilo aktivně celkem 9 Wikimedianů (5 prezenčně (v abecedním pořadí): Aktron, Gampe, Juandev, Mormegil, Utar, 4 online); řada dalších lidí se přišla podívat, protože se vedl živý zápis prostřednictvím EtherPadu. Na akci bylo upozorněno na Wikipedii, v mailinglistu českého GLAMu, na IRC a Facebooku. Za necelých 5 hodin jsme se seznámili s aktuálním stavem jednání jednotlivých účastníků, prodiskutovali problematiku autorských práv a licencí (přednášející Mormegil) a věnovali se i otázce propagace a rozvoje iniciativy.
Aktuální stav českého GLAMu
Co se týče stavu spolupráce s českými kulturním institucemi, tak většina projektů je v jednání, některé projekty jsou pak nejistého výsledku, protože v institucích není dostatek motivace se takových projektů účastnit. Z běžících projektů se jedná o spolupráci s malým regionálním muzeem: Třebechovické muzeum betlémů (TBM). Zde Wikipedisté ve spolupráci s pracovníky muzea vytvořili několik článků o betlému a regionu na české a cizích Wikipediích. Článek Probošt's mechanical Christmas crib (česky: Třebechovický betlém) se pak dostal na Hlavní stranu anglické Wikipedie a přesáhl 5000 návštěv. Editace hesel bude pokračovat. V následujících týdnech je v plánu ukázat zřizovateli TBM výsledky a pokusit se je obměkčit k uvolnění fotografií. Vede Gampe.
Druhým již jedoucím projektem, který vlastně vznikl před vznikem české GLAM skupiny je spolupráce s Národní technickou knihovnou (NTK). Zde jedná Danny B. o využití/uvolnění polytematického strukturovaného hesláře. Ve spolupráci s Mormegilem snad bude programovat software, který by měl umožnit propojení. Software by měl být univerzální, aby se dal použít i u jiných kulturních institucí. Bližší informace nemáme.
Dalšími slibnými projekty jsou jednání se Slezským zemským muzeem v Opavě (vede Podzemnik, příležitostně pomáhá Gampe), s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR (vede Chmee2, uvolnění fotek chráněných území), s Národním zemědělským muzeem (vede Juandev, uvolnění encyklopedie muzea, digitalizace fotoarchivu), jednání s Junákem (vede Frettie, fotografie, texty). Ostatní jednání se připravují, nebo usnula na vavřínech.
Závěr
Účastníci se shodli, že je důležité psát reporty a projekt všemožně propagovat. V této souvislosti si každý vzal nějaký úkol. Je zde zájem se více poznat s kulturními institucemi, proto budou činěny kroky, aby k tomu došlo.
Všichni druhé setkání hodnotili jako přínosné, další proběhne do 3 měsíců. Zveme všechny zájemce na stránky GLAMu a na Facebook.
Závěrem nutno ještě poděkovat Jirkovi O., který nám poskytl místo pro setkání, Mormegilovi za jeho čas a trpělivost, Utarovi za občerstvení a všem účastníkům, kteří přispěli informací i těm, kteří se přišli byť jen ze zvědavosti podívat. Jsme rádi, že je o český GLAM zájem.
Konference Open Wiki GLAM of Serbia
Ve dnech 24.–25. února 2012 se Aktron zúčastnil srbské GLAM konference v Bělehradu. Jako oficiální zástupce české GLAM skupiny prezentoval český GLAM (anglicky) v srbštině a zúčastnil se většiny akcí konference, ze kterých přivezl pro český GLAM cenné informace a zkušenosti, nejenom srbských Wikimedianů a pracovníků kulturních institucí, ale i Wikimedianů z Francie či Indie. Za report a zápis děkujeme!
Český GLAM se zapojí do projektu Wiki Loves Monuments
Wikimediané Limojoe a Aktron informují českou GLAM skupinu, že se také zapojíme do mezinárodního projektu Wiki Loves Monuments (anglicky), který s GLAMem souvisí.
Home | About | Archives | Subscribe | Suggestions | Newsroom |