Jump to content

Vítejte ve Wikipedii (knihovna)/edice 2013/text

From Outreach Wiki
This page is a translated version of the page Welcome to Wikipedia (Bookshelf)/2013 edition/text and the translation is 89% complete.

To produce a print version in your language, please see the localization guide for Editing Wikipedia.

See also: wikisource:Editing Wikipedia
Final version

p. 1: Front cover

Concept: A Wikipedia editor (TBD)'s photograph accompanies the entire brochure and offers guidance and explains concepts. This editor should be a local community member from the language Wikipedia in which the brochure is translated (so an English Wikipedian for English, an Arabic Wikipedian for Arabic, etc.).

Editování Wikipedie

Průvodce vylepšováním obsahu internetové encyklopedie

Jsem wikipedistkou od roku 2004. Podílím se na její tvorbě, protože mě baví spoluvytvářet svobodné a věrohodné odborné dílo, které je k užitku celému světu. Ráda to naučím i vás, abyste mohli do Wikipedie doplnit své znalosti, a tak ji dál vylepšit.


Note: reason for contributing can change based on which editor we use's actual reasons for contributing.

p. 2: Intro (inside cover)

Představte si svět, v němž může každý člověk svobodně přistupovat k veškerým lidským znalostem. Právě takový svět budujeme.

Toto je vize Wikipedie a dalších projektů Wikimedia, které už od roku 2001 vytvářejí dobrovolníci z celého světa. Sesbírání veškerých znalostí lidstva ovšem vyžaduje znalosti mnoha lidí – včetně těch vašich!

Co se můžete dozvědět

Tento průvodce vás provede přispíváním k tvorbě Wikipedie, abyste mohli svobodně sdílet své znalosti s ostatními. Zjistíte zde:

  • Co je Wikipedie a jak funguje
  • Jak se na Wikipedii vyznat
  • Jak se podílet na tvorbě Wikipedie a proč
  • Důležitá pravidla, která zaručují věrohodnost Wikipedie
  • Jak editovat Wikipedii pomocí VisualEditoru a pomocí wikikódu
  • Návod krok za krokem, jak přidat nový obsah
  • Jak se chovat k ostatním přispěvatelům

Zkratky

Chcete vidět aktuální statistiky o Wikipedii? Do vyhledávacího políčka napište WP:STAT, jak ukazuje vedlejší obrázek.

Text WP:STAT je příkladem toho, čemu se na Wikipedii říká zkratka názvu stránky. Některé stránky snadno vyhledáte, když do vyhledávacího políčka zadáte jejich zkratky.

V této brožuře zobrazujeme zkratky takto: | zkratka WP:STAT.


p. 3: What is Wikipedia? / free content

Co je Wikipedie?

Wikipedie je svobodná encyklopedie, kterou může upravovat každý. Je jedním z nejrozsáhlejších projektů spolupráce v dějinách. Obsahuje miliony článků ve stovkách jazyků a pravidelně ji čtou stovky milionů lidí.

Wikipedie už obsahuje velké množství informací, ale mnoho důležitých témat je dosud pokryto nedostatečně a některá svůj článek úplně postrádají. Wikipedie je odkázaná na přispěvatele, jako jste vy, kteří udržují informace aktuální, rozšiřují krátké „pahýlovité“ články a zakládají nové články k tématům, která zatím nejsou v daném jazyce dostatečně popsána. Váš příspěvek může poučit stovky, tisíce, ba i miliony lidí na celém světě.

Svým editováním Wikipedie se připojíte ke komunitě stovek tisíc lidí – wikipedistů – kteří zdarma přispívají do Wikipedie svými znalostmi. Tato činnost má možnost změnit svět. Ještě však musíme ujít velmi dlouhou cestu, než sesbíráme veškeré vědění. A proto potřebujeme vaši pomoc.

Cokoli vložíte do Wikipedie, se stává svobodným obsahem a součástí sdíleného celku. Může to být upravováno a využíváno dalšími lidmi pod svobodnou licencí.

Proč editovat Wikipedii?

Pokračuji v celoživotním díle a odhodlání svého dědečka zaznamenat místní historii a dědictví. Dnes k tomu mám nástroj, který on neměl – Wikipedii.

Chceme svět, který bude otevřenější, vzdělanější a svobodnější. Chceme svět, ve kterém jsou vědomosti dostupné každému, kdo je hledá.

Když něco napíšete precizně a čtivě, přečte si to denně velké množství lidí. (Když ne, rychle to zmizí.)


pp. 4-5: the Wikipedia interface / navigation

[this two-page spread is a large article screenshot, with callouts highlighting important elements of the interface]

Jak se vyznat na stránkách Wikipedie

Pro začátek je užitečné osvojit si ovládání Wikipedie a zorientovat se na jejích stránkách.

Nejlepší články

Zde najdete některé z nejlepších prací na Wikipedii – články, které splňují nejvyšší standardy wikikomunity.

Nápověda

Také stránky nápovědy píší wikipedisté, stejně jako encyklopedické články.

Komunitní portál

Na komunitním portálu zjistíte, co se děje na Wikipedii: různé novinky, možnosti spolupráce nebo diskuse o pravidlech.

Nástroje

V této části jsou užitečné nástroje s podrobnými informacemi o stránce a její historii.

V jiných jazycích

Zde jsou uvedeny jiné jazykové verze Wikipedie — z více než 280 — které obsahují článek k témuž tématu.

Jazyková nastavení

Tato nastavení vám umožní změnit jazyk nabídek a zvolit metody zadávání znaků (rozložení klávesnice).

Diskuse

Každý článek má svou diskusní stránku, kde mohou wikipedisté komentovat obsah článku, navrhovat a diskutovat změny nebo žádat o vzájemnou pomoc.

Editovat

Mnozí čtenáři si tlačítka Editovat ani nevšimnou, ale právě v něm spočívá nejdůležitější prvek každého článku na Wikipedii. Když kliknete na tlačítko Editovat u horního okraje, otevře se vám k úpravě celý článek. Po kliknutí na některý z odkazů uvnitř článku můžete upravovat jeho příslušnou část.

Zobrazit historii

Historie encyklopedického článku uchovává každou úpravu od jeho založení. Můžete se podívat, kdo co kdy změnil a vzájemně porovnat kterékoli dvě verze.

Vytvoření účtu

Pokud jste tak ještě neučinili, vytvořte si účet. Můžete tak sledovat vývoj svých příspěvků, vytvořit si osobní uživatelskou stránku, hlídat si odpovědi ostatních wikipedistů na vaše komentáře a navazovat na to, co už jste vytvořili.

Hledat

Můžete vyhledávat články podle jejich názvu nebo stránky obsahující zadaný text. Některé stránky, o kterých se v brožuře dále zmíníme, najdete i zadáním zkratky. Jedna z užitečných zkratek je | zkratka WP:HELP.

p. 6-7: Contributors / ways of contributing /why to contribute

[This page is intended as a visual representation of the variety of ways different people contribute, why they contribute, and the diversity of contributors]

Co wikipedisté dělají

Dobrovolníci se podílí na Wikipedii různými způsoby. Zde jsou příklady toho, co obnáší tvorba a údržba Wikipedie.

Vkládají nové texty a reference

Vítají nováčky a zodpovídají jejich dotazy

Dohlížejí na nové články a poslední změny

Projednávají pravidla Wikipedie a pomáhají řešit spory

Vyvíjejí volný open-source software, na kterém je Wikipedie provozována

Nahrávají fotografie a doplňují k článkům ilustrace

Vylepšují styl a vzhled článků

Úkolují studenty úpravami Wikipedie nebo jim pomáhají zvládnout základy editace v rámci Wikipedia Education Program

Recenzují články a navrhují jejich vylepšení

Proč upravovat Wikipedii?

Chci, aby mé děti znaly nepálskou kulturu, její bohatou historii a aby se o ní mohly učit ve vlastním jazyce. A to mi Wikipedie umožňuje.

Když jsem prohledávala Wikipedii, nic jsem nenašla. Tak jsem se o tom rozhodla napsat článek sama. Dosud si ho přečetlo 18 000 lidí. Někteří z nich dokonce přidali vlastní informace a zdroje.

Při boji s vandalstvím na Wikipedii jsem se naučil mluvit anglicky.


p. 8: Preparing to edit / content rules

Připravte se

Wikipedii může upravovat každý, ale existují určitá základní pravidla. Od začátku byste měli dbát na ta nejdůležitější:

Neutrální hledisko (NPOV)

Vše na Wikipedii musí být psáno z neutrálního hlediska. Články by neměly zaujímat stanoviska, ale jen nezaujatě popisovat všechny významné úhly pohledu na věc, publikované ve věrohodných zdrojích. Argumentace nebo obhajování do článků Wikipedie nepatří.

Žádný vlastní výzkum

Stručně řečeno, Wikipedie není místem k publikování původních myšlenek. Spíše byste měli shrnout, co k tématu publikovali jiní autoři ve věrohodných zdrojích. Články by neměly obsahovat jakékoli nové analýzy a neměly by ani syntetizovat publikované texty ve snaze o vyvození širších závěrů, než k jakým došly jednotlivé zdroje.

Autorská práva a plagiátorství

Všechny příspěvky k Wikipedii jsou volně licencovány, žádný editor žádné články nevlastní a všechny jeho příspěvky mohou být dále upravovány. Není povoleno žádné kopírování autorských textů odjinud na Wikipedii, s výjimkou krátkých citací. Jakékoli přímé kopírování nebo blízké parafrázování, plagiátorství či porušování autorských práv je velmi obtěžující a jejich náprava stojí dobrovolníky mnoho času. Je proto důležité, abyste každý svůj příspěvek psali vlastními slovy. (Do Wikipedie se však může přímo vkládat obsah podléhající svobodné licenci, je-li náležitě označen.)

Věrohodné zdroje

Informace na Wikipedii musí být ověřitelné, založené na věrohodných publikovaných zdrojích. Informace, které vložíte do encyklopedie, byste měli opatřit odkazy na zdroje, aby si je mohli ostatní ověřit. Nejvěrohodnějími zdroji jsou pro Wikipedii nezávislé zdroje, známé důkladnou kontrolou faktů, jakými jsou knihy publikované akademickými vydavatelstvími, recenzovaná akademická periodika nebo mezinárodní zpravodajská média. Měli byste dávat přednost takovým zdrojům, které reprezentují významný úhel pohledu, před ojedinělými studiemi a marginálními pracemi. Snažte se k tématu najít ten nejlepší a nejvěrohodnější dostupný zdroj.

Střet zájmů

Jste-li vůči určitému tématu v konfliktu zájmů, typicky např. jako zaměstnanec nebo člen předmětné organizace, raději byste článek o něm upravovat neměli.

Tato pravidla a principy dlouhodobě vyvíjíme, tak abychom zabezpečili, že bude Wikipedie co nejvěrohodnější a nejužitečnější.

P. 9 Encyclopedic Writing Style

Co je encyklopedický styl?

Je důležité, abyste nové příspěvky do Wikipedie psali encyklopedickým stylem a s formálním vyzněním. Články na Wikipedii by neměly vypadat jako eseje, svárlivé nebo zaujaté texty, měly by zachovávat přímočarý, faktický styl. Zde jsou příklady, jak psát a nepsat encyklopedii.

Špatně

Britannica a budoucnost encyklopedií

Encyclopædia Britannica, jakkoliv je oslavovanou a historicky významnou encyklopedií, má v dnešní době již zanedbatelný význam. Většina odborníků se naopak shoduje, že budoucnost encyklopedií patří Wikipedii a dalším otevřeným encyklopediím – vytvářeným běžnými lidmi, jako jsi ty nebo já. Ironií je, že ačkoliv to byl vynikající zdroj inspirace pro Jimmyho Walese a neohroženou mladou generaci amatérských encyklopedistů, kteří vytvořili – a stále vytvářejí – Wikipedii, Britannica se v posledních létech stala symbolem všeho, co je špatné na starých způsobech vytváření a distribuce znalostí: vertikální kontrolní struktura, nespočetné množství hodnotitelů, kteří rozhodují co splňuje a co nesplňuje kritéria, autorskoprávní omezení a vysoké ceny, které omezují přístupnost jen na bohaté a – ve své současné internetové podobě – neodbytná reklama, která narušuje věrohodnost a použitelnost jejího obsahu.

Čemu se vyhnout

Nevytvářejte nové esejovité články ani kapitoly.

Nekonstruujte text jako debatu nebo rozpravu.

Nepoužívejte „vyhýbavá slova“ (např. „většina odborníků se shoduje“ nebo „někteří lidé tvrdí“).

Nepoužívejte hovorový jazyk ani slang.

Nepoužívejte expresivní výrazy (např. „vynikající“, „mimořádná“, „neohrožený“).

Nevnášejte do textu osobní názory.

Nepoužívejte přehnaně složitý jazyk a větné konstrukce.
Správně

Od počátku 90. let čelí Britannica novým výzvám od digitálních informačních zdrojů. V rychle se rozvíjejících oblastech, jako věda, technologie, politika, kultura a moderní dějiny, Britannica zápasí s tím, aby zůstala stále aktuální, což jako první systematicky popsal její bývalý přispěvatel Walter Yust.[1] Ačkoliv je nyní Britannica dostupná jak na multimediálních nosičích, tak na Internetu, její výjimečné postavení je ohroženo jinými online encyklopediemi, jako je Wikipedie.[2]

Na co dbát

Používejte jednoduchý a zřetelný jazyk

Buďte struční

Citujte zdroje, aby byla faktická tvrzení ověřitelná

Připisujte stanoviska lidem, kteří je zastávají

Vyhněte se vytváření závěrů, vyjma případů, kdy jsou připsány konkrétnímu zdroji

p. 10: VisualEditor / structure of an article

[This page and the following page show edit mode for the same article in VisualEditor and wikitext, respectively. The VisualEditor side focuses on the structure of a typical article, while the wikitext side shows the wikicode syntax for typical page elements.

Editace s VisualEditorem

S VisualEditorem můžete přímo během úprav vidět, jak budou vypadat, takže se můžete plně soustředit na obsah. Stačí kliknout na ty části, které chcete změnit, a začít s jejich úpravou.

Panel nástrojů

Při otevření editace vám panel nástrojů umožní přidávat formátování, reference, obrázky a zvláštní části stránky zvané šablony (jako jsou infoboxy na začátku mnoha článků). Když dokončíte editování, stiskněte tlačítko „Uložit stránku“.

Úvodní sekce

První věta poskytuje vymezení tématu, a úvodní sekce pokračuje shrnutím klíčových bodů článku. Je to jediná sekce, která nemá nadpis.

Obrázky

Obrázky a jiná multimedia se svobodnou licencí se mohou do Wikipedie přidávat z Wikimedia Commons.

Citace

Řádkové citace v těle textu článku slouží k ukázání, odkud se daná informace v té a té části článku vzala. Detaily citace se objeví jako poznámky pod čarou na konci článku.

Šablony

Opakovaně použitelné prvky zvané „šablony“ se používájí k tomu, aby zachovávaly jednotný formát vložených informací. Také se používají k vkládání cedulí upozorňujících čtenáře na problémy v článcích.

Tělo článku

Nadpisy – a případně podnadpisy – rozdělují článek do oddílů a generuje se z nich úvodní přehled obsahu. Každý oddíl je obvykle věnován nějakému významnému aspektu tématu tak, aby čtenáři snadno nalezli informaci, kterou hledají.

Doplňky a poznámky

Za hlavním tělem článku následují oddíly s doplňujícími informacemi, jako např. články Wikipedie o příbuzných tématech („Související články“), poznámky pod čarou s podrobnostmi o použitých zdrojích („Reference“) nebo seznam jiných webových stránek, na kterých čtenáři najdou další informace („Externí odkazy“).

p. 11: Wiki markup

[This page consists of a simplified and excerpted version of the wiki markup for the same article as on the facing page. Most of the content is blurred out, but the example elements of markup are not. Callouts explain the most import markup syntax.]

Editace wikikódu

Wikikód představuje původní způsob upravování článků na Wikipedii (a v některých internetových prohlížečích zůstává jediným možným). Když porozumíte tomu, jak funguje, poskytne vám plnou kontrolu nad obsahem a jeho umístěním na stránce. Některé základní značky wikikódu vysvětlíme níže. Všimněte si, kolik odpovídajících prvků můžete najít ve VisualEditoru.

Obrázky

Obrázek se do článku vkládá jako název fotografie z Wikimedia Commons zarámovaný dvojími hranatými závorkami. Svislítka oddělují volitelné parametry, kterými se nastavuje vzhled obrázku. Nejobvyklejší jsou dva parametry: slovo „náhled“ (či „thumb“), které zajistí obvyklý náhledový formát a text popisku, který se zobrazí pod obrázkem.

[[Soubor:Příklad.jpg|náhled|popisek]]

Tučné písmo

Třemi apostrofy na začátku a na konci textového řetězce se vymezuje text zobrazovaný tučným písmem. Obvykle se takto ztučňuje název článku v první větě.

'''tučný text'''

Citace

K citování zdroje se používá otvírací a uzavírací značka „ref“. Na daném místě se pak v horním indexu zobrazí automatické číslování a podrobnosti se pod stejným číslem objeví jako poznámky v oddíle referencí.

<ref> text citace </ref>

Vnitřní odkaz

Výraz ohraničený dvojími hranatými závorkami vytvoří odkaz na článek téhož názvu. Když přidáte před závěrečné závorky svislítko a za něj další textový řetězec, změní se text odkazu. Hodí se třeba pro skloňování.

[[název článku|text]]

Kurzíva

Dvěma apostrofy na začátku a na konci textového řetězce se vymezuje text zobrazovaný kurzívou.

''zkosený text''

Nadpis

Dvojice rovnítek na začátku a na konci řádku vyznačují nadpis. Tři rovnítka vyznačují podnadpis.

== Nadpis ==

Šablony

Pomocí dvojic složených závorek vyznačíte šablonu, která se jako opakovaně použitelný prvek využívá k mnoha účelům. První položka za úvodními závorkami je název šablony. Svislítka pak oddělují jednotlivé parametry, které v závislosti na vložených hodnotách mohou měnit to, jak bude šablona vypadat nebo jaké informace zobrazí.

{{název šablony|parametr}}

Reference

Značka „references“ (nebo jí odpovídající šablona) určuje místo, kde se zobrazí poznámky pod čarou – obvykle v oddílu „Poznámky“ nebo „Reference“.

<references />

Externí odkaz

Jednoduchá hranatá závorka a v nich URL, mezera, text popisku a uzavírající hranatá závorka tvoří normální hypertextový odkaz. Takové se typicky vyskytují jen v poznámkách pod čarou nebo v oddílu „Externí odkazy“.

[http://www.priklad.cz text]

Kategorie

Výraz ohraničený dvojími hranatými závorkami a začínající na „Kategorie:“ zařadí článek do příslušné kategorie. Umísťuje se vždy na konec článku. Kategorie třídí články na Wikipedii do skupin.

[[Kategorie:Něco]]

Další nápovědu k wikikódu najdete v seznamu kódů na straně 19 nebo na příslušné stránce Wikipedie. | zkratka WP:KÓD

pp. 12-13: Adding content, step by step

Tvorba obsahu krok za krokem

These images show how one contributor added new information to the article on Penny Cyclopaedia.

Článek před úpravou…

…a článek po uložení změn.

Tento obrázek ukazuje, co wikipedista přidal a jaký kód k tomu byl použit. Podle následujících kroků také budete moci přidat obsah článku na Wikipedii.

1. krok: Zvolte si téma, ke kterému chcete něco připsat.

2. krok: Najděte věrohodný zdroj, který pokrývá téma lépe než současný článek na Wikipedii.

3. krok: Teď přichází ta zábavná část. Klikněte na tlačítko Editovat!

4. krok: Přidejte do článku něco nového. S pomocí nalezeného zdroje shrňte vlastními slovy vkládanou informaci.

5. krok: Na konec vaší nové pasáže přidejte referenci. V panelu nástrojů – bez ohledu na to, jestli používáte wikikód, nebo VisualEditor – klikněte na ikonu (Vložit:) „Reference“.

6. krok: Do políčka „Shrnutí editace“ napište stručný popis změny provedené vaší úpravou.

(Ve VisualEditoru budete k vyplnění shrnutí editace vyzváni po kliknutí na tlačítko „Uložit stránku“.) Shrnutí editace pomáhá ostatním editorům porozumět tomu, co děláte.

7. krok: Teď je čas uložit změny. Nezapomeňte kliknout na tlačítko „Uložit změny“.

Nemějte obavy. Když uděláte chybu, vždy můžete udělat další změny nebo obnovit článek v jeho předchozí podobě.

p. 14: Interacting / user pages / user talk

Uživatelské stránky a Diskusní stránky

Wikipedie má kromě článků i jiné typy stránek. Když začnete s upravováním Wikipedie, můžete si třeba založit svou Uživatelskou stránku, abyste ostatním dali vědět něco málo o sobě.

Když se přihlásíte, v pravém horním rohu uvidíte své uživatelské jméno a kliknutím na ně se dostanete na svou Uživatelskou stránku. Odkazy na dosud neexistující stránky – a tedy i vaši Uživatelskou stránku, pokud jste ji ještě nezaložili – jsou zbarvené červeně, na rozdíl od běžných modrých odkazů.

Když na takové stránce kliknete na tlačítko „Založit“, začnete s úpravou prázdné stránky. Uživatelská stránka je vhodná k napsání něčeho o sobě, abyste ostatním wikipedistům poskytli představu, kdo jste a o co se zajímáte. Záleží jen na vás, kolik toho ostatním sdělíte.

Až stránku uložíte, červený odkaz se změní na modrý.

Maté i svou Diskusní stránku, kde vám mohou ostatní wikipedisté zanechávat zprávy. Chcete-li oslovit vy je, najděte jejich diskusní stránku a přidejte svou zprávu na její konec.

Své zprávy na diskusních stránkách podepisujte, a to kliknutím na tlačítko podpisu v panelu nástrojů. Tím se vloží čtyři vlnovky ( ~ ~ ~ ~ ), což je speciální wikikód pro vložení vašeho uživatelského jména a také data a času vložení zprávy.

Tato ikona v panelu nástrojů je tlačítko podpisu.


p. 15: article talk / etiquette

Kontakty v komunitě

I každý článek má svou diskusní stránku. Ta slouží ke vznášení návrhů, předkládání nových zdrojů, poukazování na problémy a diskutování o změnách, s nimiž wikipedisté nesouhlasí.

Podívejte, nové oznámení! Tak se dozvíte, když někdo zmíní vaše uživatelské jméno, poděkuje vám za nějakou editaci nebo zanechá zprávu na vaší diskusní stránce.

Jedním z důležitých pravidel pro diskutování ve wikikomunitě je zdvořilost a kultivovanost. I když se dostanete do sporu, měli byste na straně ostatních wikipedistů předpokládat dobrou vůli. I oni mají téměř vždy stejný cíl jako vy – vylepšovat Wikipedii. Při diskusích se soustřeďte raději na věcný obsah, než na osobu wikipedisty.

p. 16 mobile editing

Mobilní editace

Wikipedie má vedle tradičního ovládání z počítače také zeštíhlenou verzi k prohlížení a úpravám z mobilních telefonů. Klidně navštivte Wikipedii ze svého chytrého telefonu nebo tabletu a přihlašte se.

Zobrazení a skrytí nabídky s nastavením

Upravování článků

Nahrání a vložení fotek

Přidání článku ke sledovaným

Kontrola vašich oznámení

Proč upravovat Wikipedii?

Miluji vědomí, že se podílím na něčem větším než jsem já.

Na jedné straně máte skupinu bohatých a vlivných společností. Ty chtějí změnit web v prostředek spotřeby: interaktivní televizi spojenou s nákupním střediskem. Na druhé straně máte skupinu lidí, kteří si myslí, že internet může změnit svět.

Wikipedii čte každý. Když chce něco zjistit, nejdřív jde na Wikipedii. Vím, že jsem k tomu trochu pomohla – možná i hodně. A to je nejskvělejší pocit, jaký znám.


p. 17 more about English Wikipedia

[The idea is that this is a page with a pretty simple layout that can be rewritten for each language to highlight whatever is important for that version of Wikipedia that isn't already covered.)

More about English Wikipedia

Each language version of Wikipedia is different (although there is a lot in common across languages as well). These are some of the things specific to English Wikipedia that you may find useful.

Creating your first article

Starting a new article on English Wikipedia — and making sure it doesn’t get deleted — can be tricky. For a detailed guide on creating your first article, see | shortcut WP:FIRST .

Wikipedia Signpost

The Signpost | shortcut WP:SIGNPOST is a weekly community newspaper, covering Wikipedia-related news and research, important discussions, new Featured content, and more. You can even subscribe to have it delivered to your Talk page each week.

Uploading non-free images

In general, only freely licensed or public domain images can be used to illustrate Wikipedia articles, and these should be uploaded to Wikimedia Commons (commons.wikimedia.org). However, limited exceptions are allowed on English Wikipedia under the non-free content rules | shortcut WP:NONFREE for things like album covers. Non-free images uploaded to Wikipedia without a clear justification under the rules will be deleted.

WikiProjects

WikiProjects are groups of contributors who have a common interest when it comes to editing Wikipedia. Browsing the existing WikiProjects | shortcut WP:WIKIPROJECT and joining ones that interest you can be a good way to find things you want to work on and connect with other Wikipedians.

[WikiProject Directory image]

Wikipedia 1.0 assessments

WikiProjects on English Wikipedia have a system for rating the quality and importance of articles, known as the Wikipedia 1.0 assessments | shortcut WP:ASSESS . For quality, these ratings go from Stub (just the beginnings of an article) to Start to C-class to B-class, and then the formally reviewed ratings of Good article, A-class, and Featured article.

You can see the ratings for an article at the top of its Talk page, and most WikiProjects maintain a table showing how many articles related to that WikiProject have each rating. Browsing WikiProjects for Stub and Start articles is a good way to find new topics to work on.


p. 18: article quality / additional resources

Evaluating Wikipedia article quality

The quality of Wikipedia articles varies widely; many are very good, but some lack depth and clarity, contain bias, or are out of date. In general, high-quality articles have these elements:

  • a lead section that gives an easy-to-understand overview,
  • a clear structure,
  • balanced coverage,
  • neutral content, and
  • reliable sources.


Additional information about article quality is available by consulting the “Evaluating Wikipedia” brochure (see below).

Additional resources

Evaluating Wikipedia: Tracing the evolution and evaluating the quality of articles"

How articles evolve, elements of good quality articles, and signs of poor quality articles are all covered in this guide.

Illustrating Wikipedia: A guide to contributing content to Wikimedia Commons

A companion guide covering Wikimedia Commons, the media repository for images used on Wikipedia. The brochure covers what Wikimedia Commons is, how to upload files, how to use files, and the basics of free licenses.

Instructor Basics: How to use Wikipedia as a teaching tool

This brochure offers best practices for educators looking to assign students to contribute to Wikipedia as part of their course curriculum.


p. 19: wiki markup cheatsheet

Tahák k wikikódu

Zde najdete příklady nejpoužívanějšího formátování při práci s wikikódem. Další najdete na | zkratka WP:Kód

Popis

Co napíšete

Co se zobrazí

Kurzíva

zkosený text

Tučné písmo

tučný text

Nadpisy oddílů

Text nadpisu

Odkaz na jinou stránku na Wikipedii (Vnitřní odkaz)

Ottův slovník naučný


Vnitřní odkaz s odlišným textem

Odkaz na jinou webovou stránku (Externí odkaz)

Odrážkový seznam

  • Wikipedie
  • Encyklopedie

Číslovaný seznam

  1. svazek: A–Č
  2. svazek: D–CH

Obrázek s popisem

[[Soubor:Příklad.jpg|náhled|Popisek]]

Text popisku

Podpis s časovou značkou (na diskusní stránky)

~~~~

Uživatelské jméno (diskuse) 19. 3. 2014, 02:06 (UTC)

Vytvoření citace

Co napíšete

Co se zobrazí

Vložení citace

Text článku.<ref>[http://priklad.cz Priklad.cz], další text.</ref>

Text článku.[1]

Zobrazení citace v poznámkách pod čarou

<references />

1. ^ Priklad.cz, další text.


p. 20: back cover / glossary

shrnutí editace

Stručné vysvětlení úpravy provedené na stránce, které pomáhá ostatním wikipedistům sledovat vývoj článku a pochopit záměr úpravy.

svobodná licence

Veřejná autorskoprávní licence, která zaručuje svobodné užívání a prohlížení díla, vytváření a šíření jeho kopií, jeho upravování a vylepšování i šíření odvozených děl, a to kýmkoli pro jakékoli účely. Wikipedie a každý její příspěvek podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci, která je svobodnou licencí. Podrobnosti najdete na | zkratka WP:CC-BY-SA

historie

Záznam o všech úpravách každé stránky na Wikipedii, který je přístupný přes záložku „Zobrazit historii“. Každé dvě verze je možné porovnávat a zobrazit rozdíly mezi nimi (tzv. „diff“). Předchozí verze stránky je možné obnovit.

wikikód

Zvláštní kód používaný k formátování stránek na Wikipedii. Základy najdete v taháku na straně 19 a další podrobnosti na | zkratka WP:Kód

Oznámení

Krátké zprávy zobrazované na horním okraji stránek Wikipedie. Chcete-li informovat jiné wikipedisty o vaší reakci na jejich příspěvek, můžete jim odeslat oznámení o zmínce tím, že do své podepsané zprávy na diskusní stránce vložíte odkaz na jejich uživatelskou stránku.

parametr

Část textu oddělená od ostatních částí svislítkem (|), která může určovat, jak se obrázky, šablony a jiné wikikódy zobrazí na stránce.

pahýl

Krátký, nerozvinutý článek se značným prostorem pro rozšíření. Rozšiřování pahýlů je pro nováčky dobrý způsob, jak začít.

Diskusní stránka

Prostor k diskusím u článků a jiných stránek Wikipedie, kde se můžete o obsahu stránky poradit s ostatními wikipedisty.

šablony

Způsob automatického vkládání obsahu jedné stránky do jiné. Instrukce k využití najdete na | zkratka WP:Sa

Uživatelská stránka

Osobní stránka každého wikipedisty, jejíž název se skládá z „Wikipedista:“ (nebo anglicky „User:“) a jeho uživatelského jména. Wikipedisté zde mohou sdílet informace o sobě, svých zájmech, seznam článků, které vytvořili nebo na které se chystají apod.

Wikimedia Commons

Skladiště mediálních souborů pro Wikipedii a řadu dalších wikiprojektů. Sem můžete ukládat svobodně licencované fotografie, nákresy, videa a jiné mediální soubory, které poslouží k ilustrování Wikipedie.

Wikipedista

Ten kdo pomáhá budovat Wikipedii. Běžnými synonymy jsou „přispěvatel“, „uživatel“, „editor“ ad.

Není-li uvedeno jinak, všechny obrázky z Wikimedia Commons podléhají licenci CC BY-SA nebo Public Domain. Text brožury je dostupný pod licencí Creative Commons Uveďte autora – Zachovejte licenci verze 3.0 (http://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:CC-BY-SA) nebo pozdější.

Obchodní známky a loga Wikimedia Foundation a jakýchkoli jiných organizací nespadají pod licenci Creative Commons. Wikimedia Foundation, Wikipedia, Wikimedia Commons, MediaWiki, Wiktionary, Wikibooks, Wikidata, Wikisource, Wikinews, Wikiquote, Wikiversity, Wikivoyage, Wikispecies, a Meta-Wiki jsou registrovanými obchodními známkami Wikimedia Foundation nebo jsou v procesu registrace.

Podrobné informace najdete na stránce Trademark Policy, http://wikimediafoundation.org/wiki/Trademark_Policy.

S dotazy ohledně podmínek licencování a obchodních známek se, prosíme, obracejte na e-mail legal@wikimedia.org

Design: David Peters, EXBROOK

Autoři portrétů wikipedistů: Karen Sayre, Adam Novak a Victor Grigas. CC BY-SA 3.0