Eğitim/Hakkında

From Outreach Wiki
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Education/Archive/About and the translation is 94% complete.
Outdated translations are marked like this.
.

Vikipedi Eğitim Programı'nın ana fikri basittir: dünya genelindeki eğitimciler ve öğrenciler, belli bir akademik kurgu çerçevesinde Vikipedi ve diğer Wikimedia projelerine katkıda bulunur.

Vikipedi dünyanın dört bir tarafında bir eğitim aracı olarak kullanılmaktadır (ülke listesine bakınız). Dünyanın kimi bölgelerinde, akademik kurgu geleneksel sınıf düzenidir ve madde düzenlemesi bir ders ödevidir. Kimi bölgelerde ise, öğrenciler Vikipedi projelerine kamu hizmeti çerçevesinde; kulüp/kamp gibi organizasyonların bir parçası olarak ya da kampüslerde düzenlenen "edit-a-ton" (değişiklik maratonu), "hack-a-ton" (yazılım maratonu) gibi etkinliklerde ve çalıştaylarda katkıda bulunur. Kimi yerlerde, öğretmenler Vikipedi düzenlemesini eğitimlerinin bir parçası olarak öğrenirler. Wikimedia grupları ve akademik ajanslar arasında devlet ortaklığı örneklerine de rastlanabilir.

Programlar Wikimedia bölümleri ve dünyanın dört bir yanındaki gönüllüler tarafından yürütülür. Gönüllü ve eğitimcilerin programı başlatabilmelerine ve sürdürülebilir bir şekilde geliştirmelerine yardımcı olmak için Wikimedia Vakfı'ndaki eğitim birimi çeşitli araç (Eğitim Programı Uzantıları gibi) ve gereçlerle (Eğitim araç takımı gibi) destekte bulunur. Gönüllüler topluluğumuz sayesinde bu araç ve gereçler pek çok dilde mevcuttur. Kaynaklarımızın genel bir değerlendirmesine buradan ulaşabilirsiniz.

Son 4 yıl içinde, pek çoğu kadın olmak üzere 10.000 öğrenci, Vikipedi Eğitim Programına katılarak birçok dilde 10.000'den fazla Vikipedi maddesine 12 milyon kelime (yaklaşık 45.000 kitap sayfası) ekledi.

Program

Vikipedi'nin eğitimin bir parçası olduğuna inanıyoruz ve bunu bir gerçeklik haline getirmek için çabalıyoruz.

İşbirliği Grubu

Vikipedi Eğitim İşbirliği, Vikipedi Eğitim Programının gündemini belirlemek ve gelecek vaat eden programlar hakkında fikir alışverişinde bulunmak için dünyanın dört bir yanından program liderlerini bir araya getirir.

Pano

Vikipedi Eğitim Programları Vikipedi'ye çok olumlu etkide bulunmaktadır. Örneklerini burada bulabilirsiniz.