Главни страници

From Outreach Wiki
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Main Page and the translation is 100% complete.
„Што е Википедија?“ — видео на шпански со превод на македонски и други јазици.

Досег. На викимедиски начин.

Викито за досег е дом на неколку потфати за соработка. Претставува своевидна збирка на материјали, најдобри практики, и место за координација на сите активности насочени кон јавноста, културните установи и образовните програми.

Нашата задача е да привлекуваме нови викимедијанци, да им пружаме поддршка и да градиме блиски и силни односи со културно-образовни парнери. Потребна ни е вашата помош за да ја направиме оваа соработна платформа поголема, подобра и покорисна. Има многу што да се направи.


ГБАМ

Овој проект работи со галерии, библиотеки, архиви и музеи со цел да ги донесе културните содржини во семрежниот простор.

Образование

Викимедииниот „Образовен портал“ ги спојува луѓето што ја користат Википедија и сродните прокети во образованието ширум светот.


Other languages:
Afrikaans • ‎Bahasa Indonesia • ‎Bahasa Melayu • ‎Canadian English • ‎Deutsch • ‎Deutsch (Sie-Form)‎ • ‎English • ‎Esperanto • ‎Frysk • ‎Igbo • ‎Lingua Franca Nova • ‎Nederlands • ‎Patois • ‎Scots • ‎Tiếng Việt • ‎Türkçe • ‎Zazaki • ‎asturianu • ‎azərbaycanca • ‎català • ‎dansk • ‎emiliàn e rumagnòl • ‎español • ‎euskara • ‎français • ‎galego • ‎hrvatski • ‎interlingua • ‎italiano • ‎kurdî • ‎latviešu • ‎lietuvių • ‎magyar • ‎oʻzbekcha/ўзбекча • ‎polski • ‎português • ‎português do Brasil • ‎română • ‎shqip • ‎slovenčina • ‎svenska • ‎vèneto • ‎čeština • ‎Ελληνικά • ‎български • ‎македонски • ‎молдовеняскэ • ‎русский • ‎српски / srpski • ‎українська • ‎հայերեն • ‎עברית • ‎اردو • ‎العربية • ‎جازايرية • ‎سنڌي • ‎فارسی • ‎لئری دوٙمینی • ‎नेपाली • ‎मराठी • ‎मैथिली • ‎हिन्दी • ‎বাংলা • ‎ਪੰਜਾਬੀ • ‎ગુજરાતી • ‎ଓଡ଼ିଆ • ‎தமிழ் • ‎తెలుగు • ‎ಕನ್ನಡ • ‎മലയാളം • ‎ไทย • ‎မြန်မာဘာသာ • ‎ქართული • ‎中文 • ‎中文(台灣)‎ • ‎中文(简体)‎ • ‎中文(繁體)‎ • ‎文言 • ‎日本語 • ‎ꯃꯤꯇꯩ ꯂꯣꯟ • ‎한국어